Gledajući nekoliko godina unazad Samsungova A serija telefona je ostavila lep utisak na nas i stekla naše poverenje zbog njegove pouzdanosti, kvaliteta i svega onoga sto telefon srednje klase treba da ima. Modeli kao što su A8, A6 i A6+ nisu bili toliko loši koliko skupi za ono što su mogli da ponude zato je Samsung rešio da se probudi i rekosnstruisao celu svoju ponudu u svojoj A klasi, što znači da nije sve ostalo samo na re-brendigu i to nam svedoči Samsug A50.
Samung je sa pristupačnom cenom procenio da može da se dobije puno ali ne sve, što je više nego u redu za srednju klasu. Sam telefon poseduje veliki ekran od 6,4 inča ali iznenađujuće lepo leži u ruci zbog oblika i zakrivljenja koja su pristuna na ovom telefonu. Negovih 160 grama ne predstavlja nikakv problem u nošenju i osećaj koji imate dok ga nosite odaje ustisak da je lagan.
Ono čime nas je Samsung neočekivano iznenadio jeste dizajn ovog telefona što do sad nismo imali prilike da vidimo u srednjoj klasi. Ovaj put Samsug je rešio da pozadinu A50 modela napravi od plastike ali nemojte da vas to obeshrabri jer je reč o visokom sjaju koja čini da površina izgleda, jednom rečiju, magično. Primetili smo da na ovom modelu nigde nema senzora otiska prsta a razlog za to je jednostavan jer je pozicioniran ispod ekrana baš kao i kod modela S10. Ovakvu privilegiju smo imali isključivo kod boljih i skupljih modela.
Na prednjoj strani modela A50 zatičemo super AMOLED ekran sa rezolucijom od 2340×1080, pored toga zapažamo infinti U displej sa malim kružnim izrezom na samom vrhu na kome je pozicionirana prednja kamera. Ekran je prekriven gorilla glass-om a i nismo očekivali manje od toga.
U hardverskom slučaju, Samsung A50 je istinski model srednje klase nove generacije. Sam telefon koristi Exynos 9610 Octa čipset. Jednostavno rečeno je ekvivalent Snapdragon 660 čipsetu srednje klase i nešto he iznad novajlije, Snapdragon 710 čipseta. Detaljnije rečeno, u procesorskom delu je nešto inferiorniji od Snapdragona 660 (u svakom slučaju je više nego dovoljno brz za glatko korisničko iskustvo), dok je u GPU delu nešto brži od njega. U principu, nemamo ništa protiv takvom pristupu, baš naprotiv.
Telefon stoga koristi čipset sa osam procesorskih jezgara. Četiri jezgra rade na 2,3 GHz, i radi se o Cortex-A73 jezgrima, dok četiri štedljiva Cortex-A53 jezgra rade na 1,7 GHz. Deo čipseta je i trojezgarna Mali-G72 MP3 grafika. Sam čipset se izrađuje u 10-nanometarskom proizvodnom procesu i njegova energetska efikasnost je poprilično naglašena.
Što se tiče RAM memorije tu se Samsung u srednjoj klasi opet dobro pokazao i ostavio prostor od 4Gb kao i njegovu skladišnu memoriju do 128Gb. Osim toga dostupan je i mikro SD slot u dual sim podnožju koji je odvojen od sim slota, tako da ovaj put korisnici ne morate da birate između proširenja memorije i dve sim kartice.
Primećujemo da je Samsung nastavio niz sa 3 kamere u ovoj srednjoj klasi. Kvalitet tih kamera zavisi od toga šta je vama potrebno. Glavna kamera sa otvorom blende f/1,7 i 25MP nudi više nego pristojne fotografije, jedina zamerka je nedostatak oštrine fotografija mada dosta prisutnih detalja na fotografijama čine tu zamerku gotovo neprimetnom. Prednja kamera je takođe rezolucije od 25 MP što omogućava da vaše selfije dovedete do savršenstva.
Da rezimiramo, telefon ove klase po ovoj pristupačnoj ceni je nadmašio sva naša očekivanja. Njegova dugotrajna baterija od 4000 miliapmer časova nas takođe nije ostavila ravnodušnim kao i njegov jedinstveni softver Android 9.0 (pie). Ako ste ljubitelj jakih telefona a niste u mogućnosti da ih priuštite onda je ovo pravi telefon za vas.