Zaboravljena šifra za otključavanje telefona
Zaboravljena šifra za otključavanje telefona ? Otkup telefona je za Vas napisao tekest o zaključavanju telefona i bezbednosti podataka.
Sigurnost podataka na mobilnom telefonu
Sigurnost Vaših ličnih dokumenata i podataka skladištenih unutar samog mobilnog telefona je od izuzetnog značaja. Nikako se privatnost ne sme smatrati bezazlenom već se mora prihvatiti kao pravo na slobodu i isključivo lični uvid u fajlove kojima mobilni uređaj raspolaže. Pre svega, to se odnosi na podatke, određene datoteke, SMS poruke, kao i sve fotografije koje dolaze u obzir, naročito kada su u pitanju one koje sadrže Vaše članove društva ili porodice, posebno one najmlađe koji se na mnogo načina mogu zloupotrebiti. Sa napretkom tehnologije mnogi mobilni telefoni danas omogućavaju svojim korisnicima da njima raspolažu kao ravnopravnim poslovnim sredstvom za razmenu poslovnih mejlova, mnogih strogo poverljivih i važnih podataka ili dokumenata od visokog značaja, kako za zaposlenog, tako i za čitavu kompaniju ili čak korporaciju.
Proizvođači mobilnih telefona odavno već omogućavaju različite načine za obezbeđivanje privatnosti mobilnog telefona poput najjednostavnijih šifri u vidu brojeva preko šema koje je neophodno svaki put iscrtati kako bi se otvorio početni ekran mobilnog telefona, pa sve do onih koji zahtevaju upotrebu otiska prsta ili prepoznaju lice korisnika radi sigurnog pristupa podacima i upotrebi mobilnog uređaja. Svakako da ovaj trend sa sobom nosi i izvesni broj nevolja i poteškoća za pojedine korisnike koji su slabijeg pamćenja ili su prosto nemarni, pa se događa da oni zaborave preko potrebnu šifru za pristup mobilnom telefonu što može predstavljati veliki problem.
Otključavanje mobilnog telefona
Naravno, ne shvatajte ovu mogućnost kao fatalnu, svaka funkcija mobilnog telefona je adekvatno usklađena, a sami proizvođači su detaljno obratili pažnju i na ove događaje i posvetili se njihovom blagovremenom i jednostavnom rešavanju. Ukoliko se dogodilo da ste zaboravili svoju šifru i gotovo doživeli blagi nervni slom povodom toga, samo smireno i bez panike, u daljem tekstu biće detaljno objašnjeno kako da ovaj neprijatan slučaj efikasno rešite, naravno – u svoju korist.
Prilikom pokušaja rešavanja problema zaboravljene šifre na mobilnom telefonu nudi se nekoliko potencijalnih opcija. Pre svega, navešćemo samo one najpouzdanije i najsigurnije, a na Vama je da se odlučite za onu koja Vam je najprimamljivija i najjednostavnija. Proizvođači su ostavili sledeće mogućnosti korisnicima koji zaborave svoju šifru:
- Neophodno je da je prethodno aktivirana opcija „Android Device Manager“ (za slučaj da se radi o mobilnom telefonu koji koristi Android operativni sistem), a pored toga neophodno je da mobilni uređaj istovremeno bude i povezan na internet
- Ova opcija neće Vas nažalost toliko obradovati, ali svakako da u pojedinim momentima može biti od koristi. Reč je o opciji „Wipe“ koja nažalost briše sve podatke sa mobilnog telefona, ali svakako pomaže u ovoj situaciji.
- Postoji mogućnost otključavanja mobilnog telefona pomoću Vašeg Google naloga (ukoliko znate nalog i šifru naloga) jer će Vam se nakon nekoliko neuspelih pokušaja na ekranu omogućiti opcija „Zaboravljena šifra“ ili „Zaboravljena šema“ i odabirom te opcije od Vas će se zahtevati da ukucate šifru svog Google naloga.
- Još jedna opcija koja nije toliko jednostavna kako se naizgled čini, ali je svakako vrlo efikasna. Radi se o otključavanju mobilnog telefona putem računara tako što svoj mobilni uređaj povežete sa njim putem USB kabla. Neophodno je da imate instaliran ADB, ali i da je on ostao uključen pre ove neprijatne situacije koja se dogodila.
Zaključak
Ovo su samo neke od opcija koje se nude, a još mnogo njih je u ponudi. Svakako Vam savetujemo da budete prilično obazrivi ovim povodom, pre svega budite sigurni da ste odabrali adekvatnu šifru, dovoljno nejasnu i komplikovanu za neznance koji bi eventualno pristupili Vašem uređaju, a opet istovremeno dovoljno jednostavnu da je i sami zapamtite. Ukoliko Vam to ne polazi za rukom jednostavno je zapišite negde na sigurno, u skriveni rokovnik ili na komad papira koji će konstantno biti uz Vas (u novčaniku recimo). Takođe savetujemo adekvatno podešavanje Android Device Manager opcije, kao i ADB aplikaciju i opciju i u tom slučaju zaista se ne morate brinuti čak i da se zateknete u pomenutoj situaciji.
I još jednom, dobro zapamtite, Vaša privatnost je izuzetno bitna, a Vaši podaci svakako da su od visokog značaja, pre svega Vama samim, ma koliko mislili da su bezazleni!